Lenovo ThinkStation P3 - tower Core i7 i7-14700 2.1 GHz - vPro Enterprise
Part# 30GS009LFR
EAN:0197530553868
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkStation P3 - tower Core i7 i7-14700 2.1 GHz - vPro Enterprise - 16 GB - SSD 512 GB - French |
| Manufacturer Warranty | Base warranty - 3 years - on-site ¦ Extended warranty - 1 year - on-site - response time: next business day |
| Dimensions (WxDxH) | 18 cm x 37 cm x 41.5 cm |
| Weight | 13.61 kg |
| Processor | 1 x Intel Core i7 (14th Gen) i7-14700 / 2.1 GHz (up to 5.4 GHz, (20-core) |
| Hard Drive | SSD 512 GB - PCI Express 4.0 x4 - M.2 2280 |
| Networking | 1GbE |
| Power | (50/60 Hz) |
| RAM | 16 GB (installed) / 128 GB (max) - DDR5 SDRAM - non-ECC |
| Graphics Controller | Intel UHD Graphics 770 Shared Video Memory (UMA) |
| Type | Workstation - tower |
| Localisation | Language: French / region: France |
| Cache Memory | 33 MB |
| Optical Storage | No optical drive |
| OS Provided | Windows 11 Pro |
| Cache Per Processor | 33 MB |
| Keyboard | French |
| Card Reader | Yes |
| Processor Socket | FCLGA1700 Socket |
| Platform Technology | Intel vPro Enterprise |
| Bundled Services | 1 Year Lenovo Premier Support |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Environmental Standards | TCO Certified Desktops 9, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
General features
| Platform Technology | Intel vPro Enterprise |
| Type | Workstation |
| Bundled Services | 1 Year Lenovo Premier Support |
| Product Form Factor | Tower |
| Embedded Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Localisation | Language: French / region: France |
Les ports
| Bays | 1 (total) / 1 (free) x internal 2.5" / 3.5" shared |
| Slots | 1 PCIe 4.0 x16 - full-length, full-height, double-width (75W max power) ¦ 1 PCIe 3.0 x1 - half-length, full-height (25W max power) ¦ 1 PCIe 4.0 x16 - half-length, full-height (25W max power) ¦ 1 PCIe 3.0 x1 - half-length, full-height (25W max power) |
| Interfaces | 6 x USB 3.2 Gen 1 (2 front, 4 rear) (one of them supports SmartPower On) ¦ 1 x HDMI (1 rear) (TMDS compatible) ¦ 1 x LAN - RJ-45 (1 rear) ¦ 2 x DisplayPort 1.4 (2 rear) ¦ 1 x audio line-out (1 rear) ¦ 1 x USB-C 3.2 Gen 2 (1 front) (data only) ¦ 2 x USB 3.2 Gen 2 (2 front) ¦ 1 x headphones/microphone (1 front) ¦ 1 x microphone (1 front) |
Warranty
| Service & Support | Base warranty - 3 years - on-site ¦ Extended warranty - 1 year - on-site - response time: next business day |
RAM
| Installed Size | 16 GB (installed) / 128 GB (max) |
| Technology | DDR5 SDRAM - non-ECC |
| Rated Memory Speed | 4400 MHz |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Slots | 4 (Total) / 3 (empty) |
| Features | Unbuffered, dual channel memory architecture |
| Configuration Features | 1 x 16 GB |
Network
| Ethernet Controller | Intel I219-LM |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
Compliance
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately), padlock loop |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | RoHS, FIPS 140-2, Energy-Related Products (ErP) Lot 3, TCG Certified |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
Power
| Device Type | Power supply |
| Voltage Required | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Provided | 500 Watt |
| 80 PLUS Certification | 80 PLUS Platinum |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% |
CPU cache
| Installed Size | 33 MB |
| Cache Per Processor | 33 MB |
Lecteur optique
| Type | No optical drive |
Software
| OS Provided | Windows 11 Pro French |
Display
| Monitor Type | None. |
Graphics
| Graphics Processor | Intel UHD Graphics 770 Shared Video Memory (UMA) |
l'audio
| Compliant Standards | High Definition Audio |
HDD/SSD
| Type | SSD - M.2 2280 |
| Capacity | 1 x 512 GB |
| Interface Type | PCI Express 4.0 x4 |
| Features | TCG Opal Encryption, NVM Express (NVMe), Performance |
Périphérique d'entrée
| Type | Mouse, keyboard |
Physical dimensions
| Width | 18 cm |
| Depth | 37 cm |
| Height | 41.5 cm |
| Weight | 13.61 kg |
Keyboard
| Keyboard Name | Lenovo Traditional Keyboard |
| Interface | USB |
| Localization & Layout | French |
Reader
| Type | Card reader |
| Supported Flash Memory Cards | SD Memory Card |
PIMItemProductDetailedSpecH0000254
| Mouse Name | Lenovo Calliope Mouse |
| Interface | USB |
Processor
| CPU | Intel Core i7 (14th Gen) i7-14700 |
| Clock Speed | 2.1 GHz (P-core) / 1.5 GHz (E-core) |
| Max Turbo Speed | 5.4 GHz (P-core) / 4.2 GHz (E-core) |
| Number of Cores | 20-core |
| CPU Qty | 1 |
| Max CPU Qty | 1 |
| CPU Socket | FCLGA1700 Socket |
| Chipset Type | Intel W680 |
Certificates
| TCO Certified | TCO Certified Desktops 9 |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| ENERGY STAR Version | 8.0 |
Specifications
The Lenovo ThinkStation P3 is a high-performance workstation designed to meet the needs of professionals seeking performance, security, and energy efficiency. With its Intel Core i7 processor and DDR5 SDRAM, it delivers speed and responsiveness for complex applications. The workstation is equipped with a range of connectivity options, including USB 3.2 Gen 1 and Gen 2, USB-C 3.2 Gen 2, HDMI, and DisplayPort 1.4, ensuring seamless connection of all your peripherals.
Security is a priority for the Lenovo ThinkStation P3, featuring a Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) security chip and Intel Active Management Technology (AMT) 16, providing robust protection for your sensitive data. Additionally, the workstation"s energy-efficient design, certified by ENERGY STAR Version 8.0 and featuring an 80 PLUS Platinum power supply, not only reduces operational costs but also supports your sustainability goals.
For professionals who require flexible storage options and future-proof expansion capabilities, the Lenovo ThinkStation P3 offers support for NVMe SSDs and various RAID levels, along with a variety of expansion slots. Whether you"re working on data-intensive projects, creative content, or complex simulations, this workstation is built to boost productivity and inspire innovation.
- Workstation might, desktop price
Designed by engineers for engineers, the ThinkStation P3 Tower offers all the workhorse capabilities of a workstation for the price of a desktop. Built for tasks that require superior power and performance, it"s equipped with the 13th Gen Intel Core processors, now up to 24 cores, and supports professional NVIDIA discrete graphics. - Delivering power and performance
The ThinkStation P3 Tower"s chassis has an advanced thermal design to promote extra power and performance, without overheating. In addition to its expanded storage, it comes with a power supply option of up to 110 W. In short, the ThinkStation P3 Tower gives you the compute power to execute your visions, time and time again. - Configure it any which way
With three onboard DisplayPorts, plus the ability to configure up to eight more, the ThinkStation P3 Tower can support up to 12 independent displays. It also comes with a choice of operating systems. And with heaps of speedy memory and SSD storage, plus five open PCIe slots, this workstation can be configured to tackle your most exacting workflows. - Mission-critical performance, made easy
The ThinkStation P3 Tower also boasts an array of independent software vendor (ISV) certifications. It"s the perfect workstation for designers, engineers, and students looking for versatility, flexibility, and breakthrough performance to breeze through heavy workloads. - Security you can count on
The ThinkStation P3 Tower is protected with ThinkShield, a suite of hardware and software that work together to safeguard your workstation and data. This includes the discrete Trusted Platform Module (TPM) 2.0 to encrypt sensitive data, as well as various programs to prevent unauthorized access to the BIOS, plus self-healing software if the BIOS is corrupted or maliciously attacked. For extra peace of mind, it also supports Windows firmware updates.