ThinkPad USB-C Wireless Compact Mouse
Part# 4Y51D20848-02
EAN:
Lenovo ThinkPad Compact - Mouse - right and left-handed - optical - 4 buttons - wireless - 2.4 GHz - USB-C wireless receiver - black - OEM
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkPad Compact - mouse - 2.4 GHz - black |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Features | Scrolling wheel (4-way), blue optical sensor, on-the-fly DPI switching, ambidextrous design |
| Dimensions (WxDxH) | 5.8 cm x 10 cm x 3.5 cm |
| Weight | 55 g |
| Package Type | OEM |
| OS Required | Google Chrome OS, Windows 10 64-bit Edition |
| Device Type | Mouse |
| Battery | AA type |
| Connectivity Technology | Wireless - 2.4 GHz |
| Buttons Qty | 4 |
| Movement Detection Technology | Optical |
| Movement Resolution | 2400 dpi |
| Colour | Black |
| Orientation | Right and left-handed |
| Wireless Receiver | USB-C wireless receiver |
| Performance | 3 million clicks left/right button, million clicks scroll click |
General features
| Width | 5.8 cm |
| Depth | 10 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Weight | 55 g |
| Device Type | Mouse |
| Colour | Black |
| Orientation | Right and left-handed |
| Wireless Receiver | USB-C wireless receiver |
Les ports
| Interfaces | 1 x USB-C - 24 pin USB-C |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - replacement - 3 years |
Compliance
| Compliant Standards | CB, FCC, cTUVus, IC, TUV, JRF, VCCI, GB/T 26245, IMDA, NBTC, DWLF&M, TRC, ANRT |
| Package Type | OEM |
| Included Accessories | 1 AA battery, Lenovo USB-C Unified Pairing Receiver |
Software
| OS Required | Google Chrome OS, Windows 10 64-bit Edition |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 20 - 95% |
Battery
| Type | AA type |
| Run Time (Up To) | 18 months |
Périphérique d'entrée
| Features | Scrolling wheel (4-way), blue optical sensor, on-the-fly DPI switching, ambidextrous design |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Buttons Qty | 4 |
| Movement Detection Technology | Optical |
| Movement Resolution | 2400 dpi |
| Interface | 2.4 GHz |
| Performance | 3 million clicks left/right button, million clicks scroll click |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 9.4 cm |
| Shipping Depth | 12.6 cm |
| Shipping Height | 4.7 cm |
| Shipping Weight | 132 g |
Specifications
Whether you have the latest ultrabook or a trusty old notebook, the pocket-sized ThinkPad USB-C Wired Compact Mouse will help to up your game. And with up to 2400 on-the-fly DPI adjustment, you can click and scroll more accurately and precisely, wherever your work takes you.
- Reliable Performance
Designed with a performance rating of 3 million clicks for left and right buttons, and up to a million clicks for scrolling, the Lenovo ThinkPad Compact is built for longevity, making it suitable for intensive use. - Versatile Design
The ambidextrous design of the mouse accommodates both right- and left-handed users, promoting comfort and ease of use for a wider range of individuals. - Precise Tracking
Equipped with an optical movement detection technology delivering 2400 DPI, this mouse ensures high precision tracking suitable for any task from simple browsing to advanced graphic design. - Enhanced Navigation
Featuring a scrolling wheel that supports 4-way scrolling, users can effortlessly navigate through documents and applications, enhancing productivity.