Lenovo Pro Wireless Keyb - FR
Part# 4Y41K04042-02
EAN:
Lenovo Professional - Keyboard - wireless - 2.4 GHz, Bluetooth - AZERTY - French - key switch: Scissor-Switch - grey - brown box
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo Professional - keyboard - AZERTY - French - grey Input Device |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 43.74 cm x 12.88 cm x 1.48 cm |
| Weight | 586 g |
| Package Type | Brown box |
| Device Type | Keyboard |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Keys Qty | 105 |
| Colour | Grey |
| Interface | 2.4 GHz, Bluetooth |
| Wireless Receiver | USB wireless receiver |
| Hot Keys Function | P1 to P4 hot keys |
| Numeric Keypad | Yes |
| Keys Style | Chiclet |
| Key Switch Type | Scissor-Switch |
| Localization and Layout | AZERTY French |
General features
| Device Type | Keyboard |
| Interface | 2.4 GHz, Bluetooth |
| Wireless Receiver | USB wireless receiver |
| Type | Wireless |
| Keys Qty | 105 |
| Hot Keys Function | P1 to P4 hot keys |
| Keys Style | Chiclet |
| Localization and Layout | AZERTY French |
| Keyboard Technology | Scissors |
| Key Switch Type | Scissor-Switch |
| Adjustable Height | Yes |
| Features | Numeric keypad |
| Width | 43.74 cm |
| Depth | 12.88 cm |
| Height | 1.48 cm |
| Weight | 586 g |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - replacement - 3 years |
Compliance
| Colour | Grey |
| Cable Length | 1 m |
| Included Accessories | Lenovo USB-A Unified Pairing Receiver, USB-A to USB-C cable (1 m) |
| Compliant Standards | CB, BQB, TUV Mark, cTUVus, FCC, IC, iDA, WPC, BIS, SIRIM, NTA, SDOCo, SDPPI, NTC, MIC, AiTi, RCM, NCC, BSMI, MSIP, VCCI, JRF, SRRC, ANRCETI, ICASA, MINCOM, STA, MOC, UkrSEPRO, ACI, FAC, TRA, NTRA, TRC, ICT, INACOM, ANRT, CERT, CNC, AFTIC, ANATEL, Subtel, IFETEL, TUV NOM, FSC |
| Package Details | Brown box |
| Key Life Span | 10 million clicks |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 20 - 95% |
Battery
| Type | Rechargeable |
| Technology | Lithium |
| Run Time (Up To) | 3 month |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 49.5 cm |
| Shipping Depth | 12.9 cm |
| Shipping Height | 4.2 cm |
| Shipping Weight | 795 g |
OS Required
| OS Required | Windows 10 64-bit Edition, Windows 11 |
Specifications
The Lenovo Professional Wireless Rechargeable Keyboard, its full-size keyboard sports scissor switches that create an elevated typing experience. Plus, its covers are made from eco-friendly 65% recycled material that protects the environment.