IBM Data Cart. Ultrium LTO4 800/1600Mb (5 Pack)
Part# 46C5359
EAN:0883436041034
Lenovo - 5 x LTO Ultrium 4 - 800 GB / 1.6 TB - for System x3200; x3250; x3400; x3455; x3500; x3550; x3650; x3655; x3755; x3800; x3850
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo - LTO Ultrium 4 x 5 - 800 GB - storage media |
| Manufacturer Warranty | 5-year warranty |
| Type | Storage media - LTO Ultrium |
| Media Included Qty | 5 |
| Native Capacity | 800 GB |
| Compressed Capacity | 1.6 TB |
| Tape Cartridge | Ultrium 4 |
| Designed For | System x3200; x3250; x3400; x3455; x3500; x3550; x3650; x3655; x3755; x3800; x3850 |
General features
| Type | LTO Ultrium |
| Tape Cartridge | Ultrium 4 |
| Media Included Qty | 5 |
Warranty
| Service & Support | 5-year warranty |
Compliance
| Compliant Standards | UL, TUV, C-Tick, cUL, IEC950 |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% |
PIMItemProductDetailedSpecH0000061
| Native Capacity | 800 GB |
| Compressed Capacity | 1.6 TB |
Compatible with
| Designed For | Lenovo System x3200 ¦ Lenovo System x3250 ¦ Lenovo System x3400 ¦ Lenovo System x3455 ¦ Lenovo System x3500 ¦ Lenovo System x3550 ¦ Lenovo System x3650 ¦ Lenovo System x3655 ¦ Lenovo System x3755 ¦ Lenovo System x3800 ¦ Lenovo System x3850 |
Specifications
This option gives you an economical, convenient method of purchasing data cartridge supplies for your LTO generation 4 tape drives. This 5-pack supports any LTO generation 4 tape drives or tape automation product.
- Expansive storage capacity
With a native capacity of 800 GB and a compressed capacity of up to 1.6 TB, this storage media offers ample space for large volumes of data, ensuring your storage needs are met efficiently. - Versatile compatibility
Designed to be compatible with PC systems, this storage solution offers seamless integration for a wide range of computing environments, making it a versatile choice for various users. - Robust environmental resilience
Operational across a broad range of humidity (20 - 80%) and temperatures (10°C to 40°C), this product is engineered to perform reliably in diverse environmental conditions, ensuring data integrity.