ThinkPad Pro 13" Sleeve
Part# 4X41L51715-02
EAN:0195892083290
Lenovo - Notebook sleeve - 13" - black
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo - notebook sleeve |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
| Features | Slim and lightweight, RFID blocking pocket PE bag package |
| Dimensions (WxDxH) | 36.5 cm x 26.5 cm x 0.8 cm |
| Weight | 349 g |
| Product Type | Notebook sleeve |
| Product Material | Recycled plastic, bamboo fibre |
| Colour | Black |
| Notebook Compatibility | 13" |
General features
| Product Type | Notebook sleeve |
| Product Material | Recycled plastic, bamboo fibre |
| Width | 36.5 cm |
| Depth | 26.5 cm |
| Height | 0.8 cm |
| Weight | 349 g |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 399 g |
| Notebook Compatibility | 13" |
| Notebook Compatibility Dimensions | 36.5 cm x 26.5 cm x 0.8 cm |
| Additional Compartments | Front pocket |
| Features | Slim and lightweight, RFID blocking pocket |
| Closure Type | Magnetic closure |
| Lining Material | Vegan leather |
| Colour | Black |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty: - limited lifetime warranty |
Compliance
| Features | PE bag package |
Specifications
Sporting the classic ThinkPad design, the ThinkPad Professional sleeve delivers a tailored fit for your laptop. It"s engineered to make commutes effortless, too. With an easy-access front pocket, you can easily store your phone, cables, and accessories. Plus, with the vegan leather, recycled plastic, and bamboo fiber construction - you"ll feel good, too.
- Stylish and eco-friendly design
Crafted from recycled plastic and bamboo fiber, this notebook sleeve offers durability and reflects a commitment to sustainability. - Secure RFID blocking pocket
The integrated RFID blocking pocket safeguards sensitive information, providing peace of mind while carrying essentials. - Convenient front pocket
A front pocket is included for easy storage of accessories, ensuring everything needed is within reach. - Lightweight and portable
Designed to be slim and lightweight, this sleeve makes it easy to transport your laptop wherever you go. - Easy magnetic closure
The magnetic closure allows for quick access to your notebook, combining functionality with a sleek look.