ThinkPad 16" Professional Topload case - Black
Part# 4X41M69795-02
EAN:0195892091196
Lenovo ThinkPad Professional Gen 2 - Notebook carrying case - topload - up to 16" - black
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkPad Professional Gen 2 - notebook carrying case - topload |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
| Features | Charge opening, water protective zippers |
| Dimensions (WxDxH) | 41 cm x 8 cm x 30 cm |
| Weight | 840 g |
| Product Type | Notebook carrying case - topload |
| Product Material | Recycled PET |
| Colour | Black |
| Notebook Compatibility | 16" |
| Carrying Strap | Hand grip, detachable shoulder strap, trolley strap |
| Notebook Supported Sizes | Up to 16" / up to 40.6 cm |
General features
| Product Type | Notebook carrying case - topload |
| Product Material | Recycled PET |
| Width | 41 cm |
| Depth | 8 cm |
| Height | 30 cm |
| Weight | 840 g |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 41 cm x 8 cm x 30 cm / 860 g |
| Notebook Compatibility | 16" |
| Notebook Supported Sizes | Up to 16" / up to 40.6 cm |
| Notebook Compatibility Dimensions | 36.7 cm x 26.6 cm x 3 cm |
| Additional Compartments | Padded laptop compartment, RFID pocket, key fob |
| Features | Charge opening, water protective zippers |
| Carrying Strap | Hand grip, detachable shoulder strap, trolley strap |
| Colour | Black |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty: - lifetime |
Specifications
The Lenovo ThinkPad Professional 16" Gen 2 is a traditional briefcase with a modern upgrade, while also being smarter for the planet. This functional yet streamlined topload case carries, protects, and organizes all your business essentials, while its premium, lightweight materials withstand everyday wear and tear.
- The responsible choice
The ThinkPad Professional 16" Gen 2 is a true embodiment of environmental awareness, with an exterior made with 89% recycled PET. - Total versatility
This topload case is equipped with a workstation and a zippered pocket on the front panel for easy access. Inside, you"ll find a large main compartment, as well as a separate 16"laptop compartment. - Travel made easy
There are multiple pockets inside the main compartment for organization. A smart cable slot provides on-the-go charging using your power bank and there is both a luggage strap and padded shoulder strap for effortless transport. Altogether, the perfect companion.