Lenovo Yoga 16" Sleeve - Grey
Part# GX41K68627-02
EAN:
Lenovo - Notebook sleeve - 16" - grey
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo - notebook sleeve |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
| Features | Recycled materials, magnetic flap closure lightweight, shock absorption |
| Dimensions (WxDxH) | 39 cm x 0.58 cm x 29 cm |
| Weight | 286 g |
| Product Type | Notebook sleeve |
| Product Material | Polyethylene terephthalate (PET), polyurethane |
| Colour | Grey |
| Notebook Compatibility | 16" |
General features
| Product Type | Notebook sleeve |
| Product Material | Polyethylene terephthalate (PET), polyurethane |
| Width | 39 cm |
| Depth | 0.58 cm |
| Height | 29 cm |
| Weight | 286 g |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 39 cm x 29 cm x 0.58 cm / 306 g |
| Notebook Compatibility | 16" |
| Notebook Compatibility Dimensions | 35.6 cm x 24.7 cm x 1.99 cm |
| Additional Compartments | Accessory pocket |
| Features | Recycled materials, magnetic flap closure |
| Closure Type | Magnetic closure |
| Colour | Grey |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty: - 1 year |
Compliance
| Features | Lightweight, shock absorption |
Specifications
The Lenovo Yoga Sleeve is a set of sleeves made for Yoga systems. Made from PET recycled materials, the sleeve not only provides a perfect fit but also takes you one step closer to the environmental aspirations. Sporting a dedicated laptop compartment and accessory pockets sealed by a magnetic flap to keep your devices and accessories safe.
- Eco-friendly design
Crafted from recycled materials, this notebook sleeve not only protects your device but also supports environmental sustainability. The use of polyethylene terephthalate (PET) and polyurethane materials reflects a commitment to reducing environmental impact. - Enhanced protection
Featuring shock absorption capabilities and a magnetic flap closure, this sleeve ensures your 16-inch notebook remains secure and protected from daily bumps and drops. The thoughtful design combines functionality with peace of mind. - Convenient storage
Designed with an additional accessory pocket, this notebook sleeve offers convenient storage for your essential peripherals. Whether it"s cables, pens, or a notepad, everything you need can be neatly organized and easily accessible.