Lenovo Legion Active Gaming Backpack
Part# GX41C86982-02
EAN:
Lenovo Legion Active Gaming - Notebook carrying backpack - 17" - black - for IdeaPad 3 14; 5 Pro 14; S340-14; ThinkBook 14s Yoga G2 IAP; ThinkCentre M75t Gen 2
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo Legion Active Gaming - notebook carrying backpack |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
| Features | Waterproof bottom, ventilated back panel, waterproof top cover |
| Dimensions (WxDxH) | 31 cm x 19 cm x 46 cm |
| Weight | 1.15 kg |
| Product Type | Notebook carrying backpack |
| Product Material | Polyester, recycled PET |
| Colour | Black |
| Notebook Compatibility | 17" |
| Carrying Strap | Adjustable shoulder strap, luggage strap |
| Designed For | IdeaPad 1 15; 3 14; 3 15; 5 14; 5 15; 5 Pro 14; 5 Pro 16; IdeaPad Flex 5 14; 5 16; IdeaPad Gaming 3 15; IdeaPad S340-14; Legion 5 15; Lenovo Slim 7 14; ThinkBook 14 G4 ABA; 14 G4 IAP; 14 G4+ IAP; 14s Yoga G2 IAP; 15 G4 IAP; ThinkCentre M75t Gen 2; V15 G2 ITL; Yoga 7 14; 7 16; Yoga Slim 7 Pro 14 |
General features
| Product Type | Notebook carrying backpack |
| Product Material | Polyester, recycled PET |
| Width | 31 cm |
| Depth | 19 cm |
| Height | 46 cm |
| Weight | 1.15 kg |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 31 cm x 19 cm x 46 cm / 1.15 kg |
| Notebook Compatibility | 17" |
| Additional Compartments | Bottle, quick access pocket, padded laptop compartment |
| Features | Waterproof bottom, ventilated back panel, waterproof top cover |
| Carrying Strap | Adjustable shoulder strap, luggage strap |
| Closure Type | Zipper |
| Colour | Black |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty: replacement - 1 year |
Compatible with
| Designed For | Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV ¦ Lenovo IdeaPad 1 15IAU7 82QD ¦ Lenovo IdeaPad 3 14ADA6 82KQ ¦ Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ ¦ Lenovo IdeaPad 3 15ALC6 82MF ¦ Lenovo IdeaPad 3 15IAU7 82RK ¦ Lenovo IdeaPad 3 15IGL05 82BU ¦ Lenovo IdeaPad 3 15IML05 82BS ¦ Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82MD ¦ Lenovo IdeaPad 3 CB 14APO6 82MY ¦ Lenovo IdeaPad 3 CB 15IJL6 82N4 ¦ Lenovo IdeaPad 4G 14Q8C05 82KE ¦ Lenovo IdeaPad 5 14ABA7 82SE ¦ Lenovo IdeaPad 5 14IAL7 82SD ¦ Lenovo IdeaPad 5 15ABA7 82SG ¦ Lenovo IdeaPad 5 15IAL7 82SF ¦ Lenovo IdeaPad 5 CB 14ITL6 82M8 ¦ Lenovo IdeaPad 5 Pro 14IAP7 82SH ¦ Lenovo IdeaPad 5 Pro 16IAH7 82SK ¦ Lenovo IdeaPad Flex 5 14IAU7 82R7 ¦ Lenovo IdeaPad Flex 5 14ITL05 82LT ¦ Lenovo IdeaPad Flex 5 16ALC7 82RA ¦ Lenovo IdeaPad Flex 5 Chrome 13ITL6 82M7 ¦ Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ARH7 82SB ¦ Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IHU6 82MG ¦ Lenovo IdeaPad S340-14IILD 81WJ ¦ Lenovo IdeaPad Slim 7 15ITL05 82AF ¦ Lenovo IdeaPad Slim 7 Carbon 14ACN6 82L1 ¦ Lenovo Legion 5 15ACH6A 82NW ¦ Lenovo Legion 5 15ACH6H 82QJ ¦ Lenovo Legion 5 15IMH6 82NL ¦ Lenovo Lenovo Slim 7 14IAP7 82SX ¦ Lenovo ThinkBook 13x ITG 20WJ ¦ Lenovo ThinkBook 14 G4 ABA 21DK ¦ Lenovo ThinkBook 14 G4 IAP 21DH ¦ Lenovo ThinkBook 14 G4+ IAP 21CX ¦ Lenovo ThinkBook 14s Yoga G2 IAP 21DM ¦ Lenovo ThinkBook 15 G4 ABA 21DL ¦ Lenovo ThinkBook 15 G4 IAP 21DJ ¦ Lenovo ThinkBook 16p G2 ACH 20YM ¦ Lenovo ThinkBook Plus G2 ITG 20WH ¦ Lenovo ThinkCentre M75t Gen 2 11W5 ¦ Lenovo V14 G2 IJL 82QX ¦ Lenovo V14 G2 ITL 82NM ¦ Lenovo V15 G2 ITL 82ME ¦ Lenovo Yoga 5G 14Q8CX05 81XE ¦ Lenovo Yoga 7 14ACN6 82N7 ¦ Lenovo Yoga 7 14IAL7 82QE ¦ Lenovo Yoga 7 14ITL5 82LW ¦ Lenovo Yoga 7 16IAP7 82QG ¦ Lenovo Yoga Duet 7 13ITL6-LTE 82Q7 ¦ Lenovo Yoga Slim 7 Carbon 14ACN6 82L0 ¦ Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14ACH5 D 82NJ ¦ Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14ACH5 O 82N5 ¦ Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14ACH5 OD 82NK ¦ Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14IAP7 82SV ¦ Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14IHU5 O 82NH |
Specifications
The Lenovo Legion Active Gaming Backpack is a testament to what gaming and gamers could be. Forged from recycled PET materials, it was designed to enable eco-conscious gamers to lead the culture towards a greener future. It doesn"t forgo quality either, bringing a range of features to the table, like dedicated compartments and pockets for gear, a padded 17" laptop/keyboard compartment, and much more.