Power G11 R7 8845HS/32GB/512GB/WUXGA/10A/F/C/W11P
Part# 98P11ET#UUW-02
EAN:
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | HP ZBook Power G11 A Mobile Workstation - AI Ready - 16" - AMD Ryzen 7 - 8845HS - 32 GB RAM - 512 GB SSD - Pan Nordic |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labour - 1 year ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Features | Ambient light sensor, hall sensor, motion sensor, HP Tamper Lock, thermal sensor, HP Sure Platform |
| Dimensions (WxDxH) | 35.94 cm x 25.1 cm x 2.29 cm |
| Weight | 2.04 kg |
| Processor | AMD Ryzen 7 8845HS / 3.8 GHz, up to 5.1 GHz / 16 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3, Gigabit Ethernet |
| Product Type | Mobile workstation - AI Ready |
| Localisation | Language: Danish, Norwegian, Finnish, Swedish / region: Denmark, Finland, Norway, Sweden |
| Display | 16" WLED 1920 x 1200 / WUXGA @ 60 Hz |
| Input Device | Keyboard, ClickPad |
| Battery | 6-cell |
| Operating System | Win 11 Pro - Danish / English / Finnish / Norwegian / Swedish |
| Memory | 32 GB DDR5 (1 x 32 GB) |
| Keyboard | Pan Nordic |
| Manufacturer Selling Program | HP Smart Buy |
| Environmental Standards | TCO Certified Notebooks 9 |
| Video Memory | 6 GB GDDR6 SDRAM |
| Graphics | NVIDIA RTX A1000 / AMD Radeon 780M |
| Storage | 512 GB SSD - NVMe |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
General features
| Product Type | Mobile workstation - AI Ready |
| Operating System | Windows 11 Pro - Danish / English / Finnish / Norwegian / Swedish |
RAM
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| RAM | 32 GB (1 x 32 GB) |
| Speed | 5600 MHz |
| Slots Qty | 2 |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Empty Slots | 1 |
| Rated Speed | 5600 MHz |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labour - 1 year ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
Storage capacity
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 PCIe 4.0 - NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Features | Automatic DriveLock, HP DriveLock, HP Fast Charge, HP Secure Erase, MIL-STD-810H tested |
| Compliant Standards | CSA, VCCI, BSMI, GS, CCC, FIPS 140-2 Level 2, EMC, FCC, RoHS, KCC, CISPR, ICES, Common Criteria EAL4+, KC, SRRC, CITC, NCC, SEPA, low halogen, EN 60601-1-2:2015, UL 62368-1, IEC 60601-1-2:2014, TEC, KES, Low Blue Light certified (LBL), Ukraine NSoC, EAEU Compliance, Saudi Arabian Compliance, RCTA DO-160G, Eyesafe Certification |
| Included Accessories | HP 150W Slim Smart AC Adapter |
| Localization | Language: Danish, Norwegian, Finnish, Swedish / region: Denmark, Finland, Norway, Sweden |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Manufacturer Selling Program | HP Smart Buy |
| Integrated Options | Ambient light sensor, hall sensor, motion sensor, HP Tamper Lock, thermal sensor, HP Sure Platform |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately), chassis intrusion sensor |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 240 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 1.043 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 3.5 g @ RMS (random) |
Software
| Software Included | HP Support Assistant, HP Power Manager, HP Hotkey Support, HP PC Hardware Diagnostics UEFI, HP Client Catalogue (free download), HP MAC Address Manager, HP Notifications, HP Connection Optimizer, HP Privacy Settings, HP Cloud Recovery, HP Client Management Script Library (free download), myHP, HSA Fusion for Commercial, HP Image Assistant Gen5 (free download), HP Easy Clean, HP Smart Support, Poly Lens management software, HP Manageability Integration Kit (free download), HP Connect for Microsoft Endpoint Manager, HP Patch Assistant (free download), HP PC Hardware Diagnostics Windows, HP Easy Clean Keyboard Driver, Bing search for IE11, Battery Health Manager, HP Driver Packs (free download) |
Display
| Type | 16" - IPS |
| Features | Low Blue Light technology, WUXGA ultra wide-viewing angle (UWVA) anti-glare eDP +PSR2 |
| Image Brightness | 400 cd/m² |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Keyboard Name | HP Premium |
| Colour Gamut | 100% sRGB |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Widescreen | Yes |
Battery
| Technology | 6-cell lithium polymer |
| Weight | 305 g |
| Capacity | 83 Wh |
Network
| Features | Miracast, dual stream (2x2) |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.11d, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11k, IEEE 802.11j, IEEE 802.3az, IEEE 802.11w, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v, IEEE 802.11mc |
| Remote Management Protocol | SNMP 2 |
| Bluetooth Class | Class 1.5 |
| Wireless Controller | MediaTek RZ616 - PCI Express Mini Card (M.2) |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
Physical dimensions
| Weight | 2.04 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 35.94 cm x 25.1 cm x 2.29 cm |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 55.2 cm x 6.9 cm x 34.5 cm |
Processor
| Cache | L3 - 16 MB |
| CPU | AMD Ryzen 7 8845HS / 3.8 GHz |
| Max Turbo Speed | 5.1 GHz |
| Number of Cores | 8-core |
Audio & graphics
| Compliant Standards | High Definition Audio |
| Video Memory | 6 GB GDDR6 SDRAM |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Sound | Dual stereo speakers, dual array microphone |
| Camera Features | Privacy shutter, IR camera, 88° view |
| Multi-GPU Configuration | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Camera | Yes |
| Audio Features | Output: Poly Studio |
| Graphics Processor | NVIDIA RTX A1000 / AMD Radeon 780M |
| Codec | Realtek ALC3247 |
Keyboard
| Type | Keyboard, ClickPad |
| Features | Volume control, multi-touch clickpad, gesture function, precision touchpad, spill-resistant, DuraKeys |
| Keyboard Layout | Pan Nordic |
| Numeric Keypad | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
Power
| Input | AC 115/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 150 Watt, 19.5 V, 16 A |
Connections & interface
| Slots | 1 x Nano-SIM card (1 free) |
| Memory Card Reader | Yes (SD card) |
| Interfaces Details | 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 2.1 Alt Mode) (Power Delivery) ¦ USB 3.2 Gen 1 (charging) ¦ USB 3.2 Gen 1 ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack ¦ LAN (RJ-45) |
Certificates
| Product Recycled Content | Post-consumer recycled plastic, ocean-bound plastics, recycled metal |
| TCO Certified | - TCO Certified Notebooks 9 |
| Total CF/unit Standard Deviation (kg CO2e) | 310 |
| Use (kg CO2e) | 66 |
| Manufacturing (kg CO2e) | 225 |
| Logistics (kg CO2e) | 22 |
| EOL (kg CO2e) | 0.9 |
Specifications
The HP ZBook Power G11 Mobile Workstation is designed for professionals who demand reliability and high-performance computing. With its AMD Ryzen 7 processor and 32 GB of DDR5 RAM, it handles demanding applications and multitasking with ease. The 1 TB NVMe SSD offers ample storage with fast data access speeds. Visuals are stunning on the 16-inch WLED-backlit IPS display, supported by NVIDIA RTX and AMD Radeon graphics for professional and creative work. Audio is equally impressive, thanks to Bang & Olufsen Audio and discrete amplifiers. Security is comprehensive, featuring a TPM 2.0 security chip, fingerprint reader, and HP"s exclusive security solutions. Durable and tested to MIL-STD-810H standards, with a spill-resistant keyboard, this workstation is built to last. Whether for work or play, the HP ZBook Power G11 Mobile Workstation is a versatile choice for those who require power and performance on the go.
- Windows 11
Fungere alle steder fra uden at gå på kompromis med ydeevnen eller sikkerheden med Windows 11, som drives af HP"s samarbejds- og tilslutningsteknologi. - AMD Ryzen -processor
Giv dine ideer liv hurtigt og effektivt med de seneste AMD Ryzen -processorer. - HP Z Turbo Drive-højhastighedslager
Arbejd uden begrænsninger fra et vilkårligt sted med en lokal PCIe-harddisk, der er op til 6 gange hurtigere end SATA SSD og op til 21 gange hurtigere end almindelige HDD-harddiske. - Tastatur, der kan tåle spild
Ulykker sker – derfor har vi designet et tastatur med et afløbshul, så mindre spildvæske kan løbe ud i bunden og derved gøre rengøringen nemmere. - Wi-Fi 6E
Få hurtig og pålidelig forbindelse i tætte trådløse miljøer med Wi-Fi 6E. - Brancheførende sikkerhedsfunktioner
Avancerede sikkerhedsfunktioner er standard. Systembeskyttelse som HP Sure Start – branchens første selvreparerende BIOS – betyder, at din enhed er beskyttet, ligesom dine data og din identitet.