LOQ 15ARP9 R7 7435HS/24GB/512M2/FHD/GC/C/W11
Part# 83JC001NMX-G
EAN:5715251353694
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo LOQ 15ARP9 - 15.6" - AMD Ryzen 7 - 7435HS - 24 GB RAM - 512 GB SSD - Nordic (Danish/Finnish/Norwegian/Swedish) |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Dimensions (WxDxH) | 35.986 cm x 25.87 cm x 2.39 cm |
| Weight | 2.38 kg |
| Processor | AMD Ryzen 7 7435HS / 3.1 GHz, up to 4.5 GHz / 16 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2 |
| Product Type | Notebook - 180-degree hinge design |
| Localisation | Region: Nordics |
| Display | 15.6" 1920 x 1080 / Full HD @ 144 Hz |
| Operating System | Win 11 Home - Danish / English / Finnish / Norwegian / Swedish |
| Memory | 24 GB DDR5 (2 x 12 GB) |
| Colour | Luna grey |
| Keyboard | Nordic (Danish/Finnish/Norwegian/Swedish) |
| Video Memory | 8 GB GDDR6 SDRAM |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Storage | 512 GB SSD - NVMe |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes (white) |
General features
| Product Type | Notebook - 180-degree hinge design |
| Operating System | Windows 11 Home - Danish / English / Finnish / Norwegian / Swedish |
RAM
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| RAM | 24 GB (2 x 12 GB) |
| Slots Qty | 2 |
| Max RAM Supported | 32 GB |
| Empty Slots | 0 |
| Rated Speed | 4800 MHz |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
Storage capacity
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Features | LA1 chip |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 3 |
| Colour | Luna grey |
| Included Accessories | Power adapter |
| Localization | Region: Nordics |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Case Material | Polycarbonate ABS (bottom), polycarbonate ABS (top) |
| Surface Finish | Painting |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Software
| Software Included | Microsoft Office (Trial) |
Display
| Type | 15.6" - IPS |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 144 Hz |
| Colour Gamut | 100% sRGB |
| Widescreen | Yes |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 60 Wh |
Network
| Features | Dual stream (2x2) |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2 |
Physical dimensions
| Weight | 2.38 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 35.986 cm x 25.87 cm x 2.39 cm |
Processor
| Features | Integrated memory controller |
| Cache | L3 - 16 MB |
| CPU | AMD Ryzen 7 7435HS / 3.1 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.5 GHz |
| Number of Cores | 8-core |
Audio & graphics
| Compliant Standards | High Definition Audio |
| Video Memory | 8 GB GDDR6 SDRAM |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Camera Features | Fixed focus, e-camera shutter |
| Camera | Yes - 720p |
| Audio Features | Output: Nahimic audio |
| Graphics Processor | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Codec | Realtek ALC3287 |
Keyboard
| Type | Keyboard, touchpad |
| Features | Spill-resistant, multi-touch touchpad, buttonless touchpad, precision touchpad |
| Keyboard Layout | Nordic (Danish/Finnish/Norwegian/Swedish) |
| Numeric Keypad | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes (white) |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 170 Watt |
Connections & interface
| Slots | 2 x M.2 (PCI Express 4.0 x4) (1 free) |
| Interfaces Details | 3 x USB 3.2 Gen 2 ¦ USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (140W Power Delivery) ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack (mini-phone 3.5 mm) ¦ LAN (RJ-45) |
Specifications
Spil de bedste spil med AMD Ryzen 7435HS-processoren.
Hver pixel fortæller en historie med NVIDIA GeForce RTX 40 Series-grafik
Iskold køleteknik, der holder dit arbejde kørende uforstyrret.
Kamptestet spiller-godkendt holdbarhed med MIL-STD-810H.
Lager, der kan udvides, gør din laptop fremtidssikker.
- Hastighed møder vedholdenhed med AMD Ryzen-processorer
Du får både hastighed og udholdenhed, når du spiller på en bærbar gaming-computer baseret på AMD Ryzen-processorer. Få den kompromisløse ydeevne, du skal bruge for at vinde, uden at gå på kompromis med batterilevetiden. - Mere end blot hurtig
GeForce RTX 40-seriens GPU"er til bærbare computere leverer et kvantespring i ydeevne med AI-baseret DLSS 3. De udfolder naturtro virtuelle verdener på skærmen med strålesporing– og de er tynde, lette og støjsvage takket være Max-Q-teknologier. - Nyd 3 måneders Xbox Game Pass Ultimate på Lenovo LOQ-enheder
Spil Forza Horizon 5, Battlefield V og hundredvis af andre PC-spil på Lenovo LOQ 15IRX9 med 3 måneders Game Pass, inklusiv EA Play. Nyd ikoniske spilserier som Halo og mange flere.**Game Pass Ultimate: Abonnementet fortsætter automatisk til den normale månedlige pris, med mindre det opsiges. Vilkårene på xbox.com/subscriptionterms er gældende. - Den seje vej til Gaming
Oplev en køligere spiloplevelse med vores avancerede varmeafledende design. Dobbelte 12V-blæsere kører modsat for at forbedre luftstrømmen og varmestyringen Med udblæsning, der på en smart måde er flyttet til bagsiden, bliver dit spil ikke afbrudt af varme. Vores forseglede kammer cirkulerer kold luft, så varm luft blæses ud bagpå. - Slip dit potentiale løs med AI
Lenovo AI Engine+ med LA1 AI-chippen sikrer maksimal ydeevne til alle dine opgaver. Forenkel dine gaming og studie-rutiner ved at aktivere Balance Mode (balancetilstand) i Lenovo Vantage og lad AI optimere din bærbare computers indstillinger dynamisk. Ikke flere manuelle justeringer, uanset om det er gaming eller kodning i Python. - Minimalt design, maksimal holdbarhed
Bygget med MIL-STD 810H holdbarhed (militær standard), så du kan sikre pålidelighed til daglig brug i spil, studier eller streaming. Denne 15" Luna Grey bærbare computer er 4% slankere for forbedret mobilitet og har masser af porte, der understøtter dit foretrukne periferiudstyr. - Oplev alle detaljer
Spil på en levende 15,6" skærm, der indeholder et udvidet 88% skærm-til-kabinet-forhold. Nyd FHD-klarhed (1920 x 1080) med en jævn 144 Hz opdateringshastighed med 300 nit lysstyrke og fuld sRGB for levende farver. Desuden sikrer NVIDIA G-SYNC sømløs billedopløsning. - Din dag, super travl
Udnyt avanceret hurtigopladning med et 60 W/t-batteri, så du kan sikre både lang levetid og en let bærbar computer. Den når 100% på kun 60 minutter med 140 W USB-C-opladning. Denne bærbare computer, der er bygget til strømlinet effektivitet, optimerer både gaming og akademiske aktiviteter. - Præcision i alle tryk
Knapperne er designet til gaming og komfort, der indeholder 1,5 mm tastehøjde, så du opnår præcis, responsiv indtastning og 100% anti-ghosting, der sikrer pålidelig indtastning Tasterne kommer også med hvid baggrundsbelysning. - Fuldfør din gamingopsætning
Tænker du på at oprette en fin gaming-station? Vores tilbehør rammer en balance mellem budget-bevidsthed og kraftfuld ydeevne, så du får den konkurrencefordel, du har brug for i alle kampe. Fra gaming-skærme med fantastiske billeder til gaming-mus og tastaturer til præcision og stil, så du kan få dit input og output dækket. - Nahimic Audio fra SteelSeries til gamere, medrivende 3D-lyd
Oplev gaming på et nyt niveau med Nahimic fra SteelSeries på Lenovo LOQ 15ARP9 bærbaren. Den er designet specielt til gamere og giver en medrivende 3D-lyd, der gør din rejse ind i spillet endnu bedre. Kommuniker med dine medspillere i krystalklar kvalitet, eller mix og del lydstreaming som en professionel. - Drag fordel af Lenovo Vantage
Lenovo Vantage giver dig mulighed for at optimere indstillingerne, så du får en bedre gamingoplevelse. Du kan justere, tilpasse og maksimere din bærbare computers funktioner med vores komplette værktøjspakke. Og med vores dashboard, der viser ydeevne i realtid, overclocking-styring og brugerdefineret tilstand med blæserstyring kan intet stå i vejen for din succes.