"Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 1, Germany
Part# 20UQS1TT05
EAN:0196378540696
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 1 - 13" - Intel Core i7 - 1180G7 - 16 GB RAM - 512 GB SSD - 4G LTE-A |
| Dimensions (WxDxH) | 29.28 cm x 20.77 cm x 1.67 cm |
| Weight | 939 g |
| Processor | Intel Core i7 (11th Gen) - 1180G7 / 2.2 GHz, up to 4.6 GHz / 12 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2 |
| Product Type | Notebook |
| Display | 13" LED backlight 2160 x 1350 / 2K |
| Input Device | TrackPoint, UltraNav |
| Battery | 3-cell - up to 22.87 hours |
| Operating System | Win 10 Pro 64-bit |
| Memory | 16 GB LPDDR4X (provided memory is soldered) |
| Colour | Black paint |
| Wireless Broadband (WWAN) | 4G LTE Advanced |
| Optical Drive | No optical drive |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 512 GB SSD |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
General features
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition |
RAM
| RAM | 16 GB (provided memory is soldered) |
| Technology | LPDDR4X SDRAM |
| Speed | 4266 MT/s |
| Rated Speed | 2133 MHz |
Storage capacity
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe 3.0 x4 - Union Memory |
Compliance
| Colour | Black paint |
| Case Material | Carbon fibre, magnesium alloy |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Features | Administrator password, hard drive password, power-on password, RapidCharge, MIL-STD-810H tested, Firmware Resiliency 2.0 |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Compliant Standards | RoHS, TCG Certified |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Display
| Type | 13" - IPS |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Resolution | 2160 x 1350 (2K) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 450 cd/m² |
| Colour Gamut | 100% sRGB |
| Features | Anti-glare, 170° viewing angle, Low Power |
Battery
| Technology | 3-cell lithium polymer |
| Capacity | 48 Wh |
| Run Time | Up to 22.87 hours |
Network
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6 AX 201 |
| Features | Gigabit Ethernet via optional Ethernet (RJ-45) adapter |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 29.28 cm x 20.77 cm x 1.67 cm |
| Weight | 939 g |
Processor
| CPU | Intel Core i7 (11th Gen) 1180G7 / 2.2 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.6 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | 12 MB |
| Features | Integrated memory controller |
Audio & graphics
| Graphics Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Memory Allocation Technology | Shared Video Memory (UMA) |
| Max Monitors Supported | 2 external monitor(s) |
| Camera | Yes - 720p |
| Camera Features | IR camera, Windows Hello, fixed focus, ThinkShutter camera privacy, Human Presence Detection |
| Sound | Four speakers, four microphones |
| Codec | Realtek ALC3306 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Atmos |
Keyboard
| Type | Keyboard, TrackPoint, UltraNav |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Features | Spill-resistant, multi-touch touchpad, Fn keys with Unified Communications controls, glass touchpad |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt, 5 / 9 / 15 / 20 V |
Connections & interface
| Slots | 1 x Nano-SIM card (1 free) |
| Interfaces Details | 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4a Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ Headphone/microphone combo jack |
| Interfaces | 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4a Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ Headphone/microphone combo jack |
Network
| Generation | 4G |
| Technology | LTE Advanced |
| Controller | FIBOCOM L850-GL - M.2 Card |
Certificates
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| TCO Certified | - |
Specifications
Discover the Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 1, where innovation meets mobility and performance. This notebook features a 13-inch 2K IPS display that brings your content to life with stunning clarity and a 100% sRGB color gamut for true-to-life colors. Powered by an 11th Generation Intel quad-core processor and integrated Intel Iris Xe Graphics, it offers robust performance for all your computing needs.
Security and durability are at the forefront, with MIL-STD-810H testing and a built-in fingerprint reader to protect your data. The immersive audio experience provided by Dolby Atmos technology ensures that every meeting and multimedia session is of the highest quality. With Wi-Fi 6 connectivity and USB-C ports supporting power delivery, the Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 1 is designed for the modern professional who demands efficiency, reliability, and performance on the move.
- Lightweight powerhouse
With a starting weight of less than one kilogram, the ThinkPad X1 Nano laptop is Lenovo’s lightest ThinkPad ever. Yet it"s a heavyweight performer. - Sounds amazing
The Dolby Atmos Speaker System on the ThinkPad X1 Nano laptop includes two upward-firing tweeters and two downward-firing woofers - this creates an immersive sound experience you"ll enjoy for work and for play. Four 360-degree far-field mics ensure you"re heard loud and clear during conference and video calls. - The future is now
Engineered for a future of universal 5G technology, the ThinkPad X1 Nano laptop offers a true smartphone-like experience in an always-connected PC. - Boost your productivity
Enjoy time-saving features that return minutes to your busy day. The ThinkPad X1 Nano laptop offers Modern Standby, which enables the system to wake and connect to the internet instantaneously. All-day battery life keeps you unplugged, but when you need more juice, Rapid Charge delivers 0-80% in just an hour. What"s more, with just the touch of a button, you can easily answer, make, and disconnect from conference calls by using the F9-F11 function keys. - Built-in security
The ThinkPad X1 Nano keeps your data and your device protected through an updated suite of built-in ThinkShield security solutions, as well as truly innovative AI and biometric security features. These range from the discrete Trusted Platform Module (dTPM), which encrypts data - making it more difficult to hack - to the extra-secure match-on-chip fingerprint reader. Human-presence detection automatically locks your device when you move away, and in combination with the IR camera, it enables zero-touch login even from sleep. - ThinkPad durability
ThinkPad laptops are tested against 12 military-grade requirements and more than 200 quality checks to ensure they run in extreme conditions. From the Arctic wilderness to desert dust storms, from zero-gravity to spills and drops, you can trust these laptops to handle whatever life throws your way.