Lenovo Thinkpad T14 G1
Part# TLT14G1DE24P
EAN:5707271565591
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo Thinkpad T14 G1 - 14" - Intel Core i7 - 10510U - 16 GB RAM - 512 GB SSD - German - refurbished |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - return to base - 3 years |
| Dimensions (WxDxH) | 32.9 cm x 22.7 cm x 1.79 cm |
| Weight | 1.49 kg |
| Processor | Intel Core i7 (10th Gen) - 10510U / 1.8 GHz, up to 4.9 GHz / 8 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1, Gigabit Ethernet |
| Product Type | Notebook |
| Display | 14" 1920 x 1080 / Full HD |
| Input Device | UltraNav, TrackPoint |
| Battery | Up to 16.5 hours |
| Operating System | Win 11 Pro |
| Memory | 16 GB DDR4 (provided memory is soldered) |
| Colour | Black |
| Keyboard | German |
| Pricing Type | Premium+ - refurbished |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Storage | 512 GB SSD - NVMe |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Dockable | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Carbon Footprint | 11.1 kg carbon emissions |
General features
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 11 Pro |
RAM
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| RAM | 16 GB (provided memory is soldered) |
| Speed | 2666 MHz |
| Slots Qty | 1 |
| Empty Slots | 1 |
| Rated Speed | 2666 MHz |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - return to base - 3 years |
Storage capacity
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 - NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Features | Administrator password, hard drive password, power-on password, RapidCharge, MIL-STD-810G tested |
| Compliant Standards | RoHS |
| Colour | Black |
| Pricing Type | Premium+ - refurbished |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Case Material | Polycarbonate ABS, glass-fibre, magnesium alloy, polyphenylene sulfide, polyamide, Talc15 |
| Dockable | Yes |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
Display
| Type | 14" |
| Features | Anti-glare, Wide Viewing Angle, 170° viewing angle, Low Power |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Brightness | 400 cd/m² |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Colour Gamut | 72% |
| Widescreen | Yes |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 50 Wh |
| Run Time | Up to 16.5 hours |
Network
| Features | Dual stream (2x2) |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6 AX 201 |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
Physical dimensions
| Weight | 1.49 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 32.9 cm x 22.7 cm x 1.79 cm |
Processor
| Cache | 8 MB |
| CPU | Intel Core i7 (10th Gen) 10510U / 1.8 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.9 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
Audio & graphics
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Camera Features | IR camera, ThinkShutter camera privacy |
| Camera | Yes - 720p |
| Graphics Processor | Intel UHD Graphics |
| Codec | Realtek ALC3287 |
Keyboard
| Type | Keyboard, UltraNav, TrackPoint |
| Features | Spill-resistant, multi-touch touchpad, Fn keys with Unified Communications controls |
| Keyboard Layout | German |
Power
| Input | (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Memory Card Reader | Yes (microSD) |
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ USB 3.2 Gen 1 ¦ USB-C 3.2 Gen 1 (supports DisplayPort Alt Mode) (Power Delivery) ¦ USB-C 3.2 Gen 2 (supports Thunderbolt 3, DisplayPort Alt Mode) (Power Delivery) ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack ¦ LAN ¦ Dock |
Certificates
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Carbon Footprint | 11.1 kg carbon emissions |
Specifications
We renew premium technology locally to support businesses and individuals to make better choices for a more sustainable future. Our products have been the focus from the beginning. We are convinced that the most reliable way to make pre-owned tech mainstream is to ensure its quality. Only when we"re able to offer great tech at a competitive price with a reduced impact on the environment, real change can occur. Great tech is products - good enough to make a difference.
The laptop is in premium+ condition and has been refurbished to a feel-new state, both in terms of appearance and performance. There are no visible signs of prior use, and it"s been freshly painted. Both the screen and keyboard have either been restored or replaced. Any part not meeting our quality standards has been replaced. Every Teqcycle product is delivered with a 3-year warranty, ensuring you a sustainable and stress-free choice.