Lenovo 13w Yoga
Part# 82S1CTO1WW-CTO1-06
EAN:5715251431354
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo 13w Yoga - 13.3" no CPU - 0 GB RAM - 0 GB SSD |
| Features | Accelerometer, hall sensor |
| Dimensions (WxDxH) | 30.5 cm x 21.68 cm x 1.76 cm |
| Weight | 1.46 kg |
| Processor | No CPU |
| Networking | Wi-Fi, Bluetooth |
| Product Type | Notebook - 2-in-1 - flip design |
| Localisation | Region: Worldwide |
| Display | 13.3" touchscreen 1920 x 1200 / WUXGA |
| Input Device | Digitizer, digital pen |
| Battery | Up to 17.5 hours |
| Operating System | No OS |
| Memory | 0 GB DDR4 |
| Colour | Thunder black |
| Pricing Type | CTO |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 0 GB SSD |
| Security | Trusted Platform Module (TPM) Security Chip |
| Integrated Webcam | Yes |
General features
| Product Type | Notebook - Yes - flip design |
| Operating System | No operating system |
RAM
| RAM | 0 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Slots Qty | 1 |
| Empty Slots | 1 |
Storage capacity
| Main Storage | 0 GB SSD M.2 PCIe |
Compliance
| Colour | Thunder black |
| Case Material | Aluminium (top), polycarbonate ABS (bottom) |
| Surface Finish | Aluminum anodized |
| Integrated Options | Accelerometer, hall sensor |
| Security | Trusted Platform Module (TPM) Security Chip |
| Features | Administrator password, hard drive password, power-on password, RapidCharge |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 3, TCG Certified |
| Localization | Region: Worldwide |
| Pricing Type | CTO |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Display
| Type | 13.3" - IPS |
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Horizontal Viewing Angle | +85 / -85 |
| Vertical Viewing Angle | +85 / -85 |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Glossy, anti-fingerprint, Corning Gorilla glass, one glass metal mesh (OGM) |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 51 Wh |
| Run Time | Up to 17.5 hours |
| Battery Run Time | Local video (1080p) playback time (150 nits): up to 17.5 hours |
Network
| Wireless | Wi-Fi, Bluetooth |
| Wireless Controller | M.2 Card |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 30.5 cm x 21.68 cm x 1.76 cm |
| Weight | 1.46 kg |
Processor
| CPU | No CPU |
Audio & graphics
| Graphics Processor | AMD Radeon Graphics |
| Max Monitors Supported | 3 external monitor(s) |
| Camera | Yes - 1080p |
| Camera Features | Privacy shutter, fixed focus |
| Sound | Stereo speakers |
| Codec | Realtek ALC3287 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio |
Keyboard
| Type | Keyboard, digitizer, touchpad, digital pen |
| Features | Spill-resistant, multi-touch touchpad, buttonless touchpad, precision touchpad |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 ¦ USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ 2 x USB-C 3.2 Gen 1 (supports DisplayPort Alt Mode) (Power Delivery) ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, SDHC Card, SDXC Card, MultiMediaCard) |
Specifications
Powered by an AMD Ryzen 5000 series mobile processor, this convertible laptop makes easy work out of daily tasks. With lots of storage and memory, multitasking is a breeze. What"s more, a full array of ports make it easy to connect to all kinds of devices, including dual monitors, whether at the office, the classroom, or the lecture hall.
The Lenovo 13w Yoga 2-in-1 is built for the way modern educators create, share, and grade content. Features include an FHD IPS touch display, front-facing Dolby Digital Plus speakers, an FHD webcam. Plus, a 360-degree hinge transforms this laptop to whatever"s needed for the task at hand.
- Power and ports aplenty
Powered by an AMD Ryzen 5000 series mobile processor, this convertible laptop makes easy work out of daily tasks. With lots of storage and memory, multitasking is a breeze. What"s more, a full array of ports make it easy to connect to all kinds of devices, including dual monitors, whether at the office, the classroom, or the lecture hall. - Takes versatility to different levels
The Lenovo 13w Yoga 2-in-1 is built for the way modern educators create, share, and grade content. Features include an FHD IPS touch display, front-facing Dolby Digital Plus speakers, an FHD webcam. Plus, a 360-degree hinge transforms this laptop to whatever"s needed for the task at hand. - Keeps going, even when the going gets tough
With its drop-resistant design, spill-resistant keyboard, scratch-resistant display, and reinforced ports and hinges, the Lenovo 13w Yoga convertible withstands almost anything - from the lecture hall to the coffee shop to the kitchen table. Lenovo use the US Dept. of Defense"s MIL-STD 810H standards for reliability under extreme environmental conditions, such as the Arctic wilderness and desert dust storms. - Expands your real estate
With an impressive 16:10 aspect ratio, this 13.3" 2-in-1 laptop delivers even greater vertical height than a traditional 14" device, enhancing productivity levels in almost any application. It"s also designed with the future in mind, as both the memory and storage can be easily expande.